Polen Alerjisi (Saman Nezlesi ) ve Gastroözefageal Reflü ( GÖR )

Polen Alerjisi (Saman Nezlesi ) ve Gastroözefageal Reflü ( GÖR )

Mevsimsel alerjik rinit şikayeti olan hastalarda polenlerin artışı ile birlikte ağıza acı ekşi su gelmesi mide ve göğüs arkasında ağrı gibi gastroözofageal reflü (GÖR) şikayetlerinde de artış görülür. Gıda alerjilerinde gastrit özofajit gibi sindirim sistemi hastalıkları sıklıkla görülür fakat bunun dışında mevsimsel alerji rinit ve astım gibi alerjisi olan hastalarda gastroözofageal reflü (GÖR) şikayetlerinin artığı gösterilmiştir. Reflü ile birlikte alerjik astımın kontrolü zorlaşmaktadır.

Polen Alerjileri ile GÖR arasında ilişki nasıldır ?

Bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte polenler ortama yayılır. Polen alerjisi olan hastalarda bahar ayları ile birlikte burun akıntısı kaşıntı tıkanıklık ve geniz akıntısı şikayetleri başlar. Bununla birlikte birçok hasta midede yanma ekşime ağıza acı ekşi su gelmesi gibi reflü ile ilgili şikayetlerin de arttığını söyler.
Alerjik rinit ve astımı olan hastalarda gastroözofageal reflü (GÖR) daha fazla görüldüğü aynı zamanda reflünün astım tedavisini zorlaştırdığını gösterilmiştir. Polen alerjisi olan hastaların yemek borusunda polenlerin artması ile birlikte alerji hücrelerinde artış gösterilmiştir bu da bize alerjik inflamasyonun tüm dokular üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir.
Mevsimsel polen alerjilerinin reflü hastalığını arttırabilmesinin yollarından biri de öksürme veya hapşırma ile oluşan karın içi basıncın artmasına bağlıdır. Bu basınç, öofagustaki sfinkterinin geçici olarak zayıflatabilir ve mide içeriğinin özofagusa içine kaçmasına neden olabilir.
Kontrol edilmeyen alerjiye bağlı oluşan geniz akıntısı (postnazal akıntı) özellikle kronik rinosinüzit ile birlikte oluşan akıntı mide rahatsızlığını artırabilir. Bu şekilde devamlı bir postnazal akıntı, mideyi rahatsız ederek reflüye yol açabilir.

Polen alerjisine bağlı GÖR için ne yapılmalıdır ?

Kronik sinüzit ve gastroözofageal reflü (GÖR) bulunan hastalarda alerjik hastalıkların daha sık olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda bu hastalıkların kontrol edilmezse astıma ilerleyişi artırdığı ve astım tedavisini zorlaştırdığı bilinmektedir. Bu yüzden kronik sinüzit ve gör şikayeti olan hastalarda alerjik hastalıkların araştırılması önemlidir.
Polen Alerjileri ve buna bağlı gelişen GÖR’ü tedavi etmenin en iyi yolu alerji uzmanlarından yardım almaktadır. Polen alerjisi kontrol altına alınan hastaların reflü şikayetleri de azalabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Polen alerjisinin tedavisi için birçok yol vardır, her bir hastanın hangi tedaviyi veya tedavi kombinasyonunu alacağı alerji uzmanları tarafından yapılması hastalar için en iyi sonuçları sağlar.

Polen alerjisi tanısı nasıl konur ?

Polen alerjisi tanısını koymak için alerji uzmanları tarafından bazı testlerin yapılması gereklidir. Bu testler içinde en önemlisi alerji deri testleridir. Alerji testleri her yaşta yapılabilmekle birlikte polen alerjisi teşhisi için genelde 2-3 yaşından sonra tüm yetişkinlerde yapılabilir. Alerji testi için en çok deri prick test dediğimiz ciltten yapılan testler tercih edilir fakat bazen deri testi yapılamayan hastalarda kandan da alerji testleri yapılabilir. Ciltten yapılan testler daha doğru sonuç vermektedir.

Polen alerjisi ve gastroözofageal reflü (GÖR) nasıl tedavi edilir ?

Polen alerjisinin tedavisinin yapılması hastanın gör şikayetlerini azaltabileceği unutulmamalıdır. Polen alerjisinin tedavisinde önlem ilaç tedavisi ve alerji aşıları ile ortadan kaldırılabilir. Bu yüzden alerji uzmanları tarafından görüşülüp tedavisinin planlanması önemlidir.
Polen alerjisinde uygulanan immunoterapi alerjik hastalıkları ortadan kaldırabilecek tek tedavi yöntemidir. Alerjik hastalıkların tedavisi ile birlikte diğer hastalıklarında ortadan kaldırılması sağlanabilir.

SONUÇ OLARAK

Mevsimsel alerjik rinit şikayeti olan hastalarda polenlerin artışı ile birlikte gastroözofageal reflü (GÖR) şikayetlerinin de artar.
Kontrol edilmeyen alerjiye bağlı oluşan geniz akıntısı (postnazal akıntı) özellikle kronik rinosinüzit ile birlikte oluşan akıntı reflüyü artırabilir.
Polen alerjisi tanısını koymak için alerji uzmanları tarafından bazı testlerin yapılması gereklidir. Bu testler içinde en önemlisi alerji deri testleridir.
Polen alerjisinin tedavisi ile birlikte eşlik eden hastalıklarda ortadan kalkabilir.
Polen Alerjileri ve buna bağlı gelişen GÖR’ü tedavi etmenin en iyi yolu alerji uzmanlarından yardım almaktadır

İlk yorumu siz yapın

Bir Yorum Yazın

Your email address will not be published.


*